Ik ben een steen

Oorsprong van het verhaal: droomgesprek, supervisie

Regelmatig komt Elselien bij Aruna op gesprek. Haar zoon is zwaar aan de drugs, en wat ze ook probeert om hem te helpen, het haalt niet uit. Hij wordt steeds agressiever. Hij verdwijnt hoe langer hoe dieper in het drugsmilieus en verbreekt alle contact. Haar pijn is immens.
Vader stort zich al langer op het werk, en verdwijnt als een zombie achter zijn computer

Deze keer komt ze opgewonden toe en vertelt volgende droom:
Ik ben in een stenen vlakte. Alles is grijs, zo grijs dat het duister lijkt, toch is het dag. Dan lig ik op de grond. Ben ik gevallen? Mijn hoofd bloedt. Er komt een grote vogel op mij. Ik kan me niet bewegen. Toch ben ik niet verlamd, ik kan gewoon niet bewegen. Zijn klauwen dringen in mijn lichaam, zijn snavel scheurt stukken vlees uit mijn lijf. Ik zie hoe hij mijn lever opeet. Hij vliegt weg. Ik ben een steen.
Aruna luistert, ze hoeft niets te vragen, de droom maakt zo veel wakker bij de vrouw dat de woorden er als een waterval uitkomen:
“ Al heel mijn leven heb ik nachtmerries vogels die me komen aanvallen. Als kind heb ik een vogeltje zien verdrinken. Ik was zo geschokt door de doodsstrijd van het diertje dat ik het niet dierf aanraken. Ik had het kunnen redden.
En nu, nu ik mijn zoon verlies aan de drugs en het criminele drugsmilieu krijg ik deze droom.”
Na de woordenvloed wordt het heel, heel stil.

Aruna laat die stilte even doorwerken en vraagt dan:
“Ben je nog verbonden met de woorden ‘ik ben een steen’?”
De vrouw knikt haast onmerkbaar.
“ ‘Ik ben een steen’ geeft me een bijzondere kracht, alsof ik in contact staat met een oeroude, woordeloze wijsheid die me de kracht heeft gegeven de strijd om mijn zoon te redden los te laten… om aan te nemen wat is. Het is zijn leven. Ik kan hem nu laten gaan zonder meegesleurd te worden in gevoelens en verlangens… Als steen laat ik zijn agressie niet meer binnenkomen. En toch ben ik aanwezig. En als ik kapot geslagen wordt dan ben ik gewoon meer kleine steentjes, of steengruis.”

“De grote vogel?”
“Ik weet niet hoe ik naar hem moet kijken. Het brengt me bij het vogeltje dat ik liet verdrinken. Het is alsof de grote vogel me loutert. Ik kan het niet uitleggen. Hij bevrijdt me van de menselijke gevoelsstromen, brengt me bij mijn essentie…ik heb er geen woorden voor…”
“Het hoort bij de kracht van droombeelden dat ze het onzegbare tot leven brengen.”
“Dank je wel Aruna…dank je wel voor de weg die ik bij jou mocht gaan. Nu ik met mijn steen-zijn verbonden ben, kan ik verder gaan.”
Uit respect voor de weg die deze vrouw gegaan is, buigt Aruna het hoofd.

Bij de stenenkring rond de berk mijmert Aruna nog na:
“In het verstenen is heel de gevoelsstroom uit haar weggetrokken. Deze vrouw heeft een pure vorm van zijn ontdekt.”
Ze herinnert zich de cursus embryologie van haar oude professor die daarin de mineraal of steenfase ven het embryo beschrijft, dan de plantfase, dan de dierfase en dan de mensfase en de wijsheid die we uit de verschillende zijnsvormen kunnen putten. Ze gaat Elselien vragen of ze haar droom mag vertellen in haar opleiding.


HET LIED VAN ROZEMIEKE

Lees meer

DESTRUCTIEMATERIAAL

Lees meer

JE ZELF VERTROUWEN

Lees meer

STERVEN

Lees meer

De eerste vrouw

Lees meer

OERVERLANGEN

Lees meer

DE DIEPTE NEMEN

Lees meer

AFSCHEID OVER DE GRENS

Lees meer

DE OOIEVAAR

Lees meer

GESLAGEN

Lees meer

AARDVADER

Lees meer

DE DROOM AANNEMEN

Lees meer

AFRIKAANSE HUT

Lees meer

DE ZAADGEVER

Lees meer

MOEDER ZIJN

Lees meer

GELE WOLVENOGEN

Lees meer

een hap uit de maan

Lees meer

het moeras

Lees meer

ménage à trois

Lees meer

PANISCH GEDICHT

Lees meer

verloren lopen

Lees meer

GEVOELIG EN GEWETENSVOL

Lees meer

DRIE ZUSSEN

Lees meer

VERGEVEN

Lees meer

geboren worden

Lees meer

VOORGAAN

Lees meer

L’arbe

Lees meer

hartklem

Lees meer

VADER

Lees meer

WEES ECHT EN NIET VERLEGEN

Lees meer

incarneren

Lees meer

MONARKENGRAF

Lees meer

DE ARMEN VAN DE DOOD

Lees meer

de ontheemden

Lees meer

AFSCHEIDSBRIEF

Lees meer

GEKERFDE HANDEN

Lees meer

de tijger

Lees meer

de moedergroep

Lees meer

ooievaarsvrouw

Lees meer

DE KRING SLUITEN

Lees meer

MENSWORDEN

Lees meer

GEBOORTEDAG

Lees meer

EEN DRUPPELTJE MEDICIJN

Lees meer

IN DE VIS

Lees meer

ELF MANNEN IN DE WOESTIJN

Lees meer

Grot

Lees meer

GEVANGEN

Lees meer

MIJN ZUSJE

Lees meer

HEILIGE NACHTEN

Lees meer

DE WATERPUT

Lees meer

mishandeld

Lees meer

GESPREK MET EEN OUDERLING

Lees meer

GEDRAGEN DOOR ILMBJÖRK

Lees meer

hongersex

Lees meer

DE MOED DER WANHOOP

Lees meer

GOUDIEP

Lees meer

HEIMWEE

Lees meer

KEUKENHANDDOEK

Lees meer

MIJMERINGEN BIJ EEN ZIEK VEULEN

Lees meer

HENGSTENDANS

Lees meer

IJSKOUD

Lees meer

REEBOK IN DE WEI

Lees meer

Oude man

Lees meer

GEBROKEN

Lees meer

MIJN ZOON

Lees meer

PAARDENKLANKEN

Lees meer

op verhaal komen

Lees meer

moleculendroom

Lees meer

Liefde

Lees meer

ZOMERDROMEN

Lees meer

IK ZIE HET HARTJE KLOPPEN

Lees meer

De voetwassing

Lees meer

Hoe ik meter word van een ongeboren kind

Lees meer

{{ popup_title }}

{{ popup_close_text }}

x